WebDollar - information, tutorials, discussions, resources, report issues 

• Noutati despre WebDollar

• Aici poti discuta despre Webdollar in limba romana.
Aici poti discuta despre Webdollar in limba romana.

Moderator: Global Moderator

#788  by Romeo
 Wed Jul 11, 2018 9:21 pm
Intrebari din partea comunitatii si raspunsurile dezvoltatorilor privind situatia din perioada [10 iunie 2018 - 11 iunie 2018]
Dragi concetateni, tot ce imi doresc de la aceasta moneda este stabilitate si predictibilitate. La fel ca multi dintre voi, am investit timp, emotii si bani in acest proiect. Acum, este un moment crucial pentru viitorul proiectului dar si al fiecaruia dintre noi. De aceea, indraznesc sa adresez, in mod public, urmatoarele intrebari:
1. Ce se va intampla daca in urma acestei operatiuni balantele din genesis nu vor fi recuperate?
2. Ce se va intampla daca banii minati corect in acest timp se vor pierde?
3. Ce se intampla daca alte portofele vor fi resetate/nu vor mai putea fi accesate/sincronizate?
4. Ce se va intampla daca cei care mineaza in pool vor intampina probleme legate de balante?
Doresc sa imi raspunda Budisteanu sau Panait cu subiect si predicat, si in ordine, la intrebarile adresate.
Consider foarte important modul de comunicare si credibilitatea transmisa prin mesajele pe care le dati. Poate ca este pentru a nu stiu cata oara cand vi se atrage atentia asupra faptului ca nu tratati minerii cu respectul cuvenit oamenilor care tin VIU chainul. Nu tratati superficial aceasta problema deoarece chiar ei va tin in viata.
Multumesc
- Robert
1. S-au recuperat deja;
2. Nu s-a pierdut nimic minat corect pana la block-ul 153050. De acolo s-a recinceput minarea pe pool 1 si pe v 114;
3. Imposibil;
4. Nu se poate intampla asa ceva;
Asteptati sa terminal toate analizele ca sa facem o comunicare completa, va rugam :D
- Alexandru Panait
1. ma bucur sa aud asta, chiar foarte mult.
2. nu s-a pierdut nimic minat pana la 153050, acum suntem la 154483 CE se va intampla cu ce e minat pana la acest block, sau cel la care vom fi la momentul fork-ului/rollback-ului?
3. cum garantezi? daca se va intampla ceva?
4. Cat de sigur esti, in procente?
Chiar consider foarte importante raspunsurile CLARE la astfel de intrebari pentru ca toata lumea sa fie linistita
Multumesc
- Robert
2. Acele block-uri se pierd pentru ca am facut rollback si vor fi minate iar de retea;
3. Asa functioneaza blockchain faci rollback la 153050 si functioneaza perfect cum a functionat de acolo;
4. 100%

Situatia este sub control, facem remedierile finale. Va rugam sa aveti rabdare pana terminam si putem sa facem comunicate clare despre toata situatia.
- Alexandru Panait

#794  by Romeo
 Thu Jul 12, 2018 12:24 pm
Acum 2 zile am fost atacati in 2 moduri diferite

1. Unul dintre Wallet-urile proiectului a fost furat (nu spart) - credem ca cu un malware dupa ce am analizat mai multe informatii
2. Un attac de bootnet ce a crescut dificultatea retelei la 1 GBh/s blocand temporar reteaua pentru cateva zeci de minute ca dificultatea a fost extraordinar de mare si minerii onesti nu puteau genera blockuri asa de complexe. Atacatorul a avut o putere foarte mare in jur de [50 mh/s - 100mh/s] si a facut un atac de 50%+1 crescand in mod artificial dificultatea minarii bazandu-se ca avut 50%+1 din puterea retelei (cu siguranta a fost botnet platit) si blockurile minate de el erau create special sa dea impresie ca blockurile s-au in realitate la o secunda unul dupa celalalt crescand dificultatea sistemului.

Dupa 60 de ore de munca continua, am realizat un hard fork, un script prin care sa anuleze efectul furtul wallet-ului si recuperarea integrala a Wallet-ului. Al doilea update a fost o optimizare ca sa evite minerii cu enorm de multa putere de calcul sa "pacaleasca" sistemul ca dificultatea sa nu mai cresca atat de repede dintr-o data. Imediat dupa update, cineva a intrat in reteaua locala si ne-a taiat conexiunea la internet. Dupa ce ne-am conectat la internet schimband un router, calculatorula fost atacat de un atac ddos.

Tin sa mentionez faptul ca Blockchain-ul a fost securizat si a rezistat la toate atacaturilor de mai sus. Erorile au fost doar umane. Acum totul functioneaza perfect si a fost pus in actiune hard fork-ul cu scriptul care sa anuleze efectul tranzactiilor ce au fost facute de atacator. Tranzactiile desigur exista in Blockchain, ca nici macar noi nu putem modifica Blockchain-ul insa conform fork-ului efectul tranzactiilor s-a anulat.
- Alexandru Budisteanu
Daca la Ethereum, atacatori au furat 120 de milioane ETH, la WebDollar atacatorul a furat 0 WEBD acum. Toti banii au fost recuperati integral.
- Alexandru Budisteanu
 #801  by Marian.it
 Fri Jul 13, 2018 8:57 am
Bine ca s-a rezolvat :)
Din pacate dupa 2 saptamani de minat cu 2 calculatoare tocmai in ziua aia am luat si eu cite un bloc pe fiecare calculator si ma bucuram ca nu platesc curentul chiar degeaba...
a doua zi pe 12:07 seara cind am dat refreshuri...au disparut ....am citit ca de ce...m-am lamurit. totusi merge greu minatul...mai astept sa vad ce se mai intimpla
 #803  by Romeo
 Fri Jul 13, 2018 4:25 pm
Acum 2 zile am fost atacati in 2 moduri diferite

1. Unul dintre Wallet-urile proiectului a fost furat (nu spart) - credem ca cu un malware dupa ce am analizat mai multe informatii
2. Un attac de bootnet ce a crescut dificultatea retelei la 1 GBh/s blocand temporar reteaua pentru cateva zeci de minute ca dificultatea a fost extraordinar de mare si minerii onesti nu puteau genera blockuri asa de complexe. Atacatorul a avut o putere foarte mare in jur de [50 mh/s - 100mh/s] si a facut un atac de 50%+1 crescand in mod artificial dificultatea minarii bazandu-se ca avut 50%+1 din puterea retelei (cu siguranta a fost botnet platit) si blockurile minate de el erau create special sa dea impresie ca blockurile s-au in realitate la o secunda unul dupa celalalt crescand dificultatea sistemului.

Dupa 60 de ore de munca continua, am realizat un hard fork, un script prin care sa anuleze efectul furtul wallet-ului si recuperarea integrala a Wallet-ului. Al doilea update a fost o optimizare ca sa evite minerii cu enorm de multa putere de calcul sa "pacaleasca" sistemul ca dificultatea sa nu mai cresca atat de repede dintr-o data. Imediat dupa update, cineva a intrat in reteaua locala si ne-a taiat conexiunea la internet. Dupa ce ne-am conectat la internet schimband un router, calculatorula fost atacat de un atac ddos.

Tin sa mentionez faptul ca Blockchain-ul a fost securizat si a rezistat la toate atacaturilor de mai sus. Erorile au fost doar umane. Acum totul functioneaza perfect si a fost pus in actiune hard fork-ul cu scriptul care sa anuleze efectul tranzactiilor ce au fost facute de atacator. Tranzactiile desigur exista in Blockchain, ca nici macar noi nu putem modifica Blockchain-ul insa conform fork-ului efectul tranzactiilor s-a anulat.
- Alexandru Budisteanu
Atacul a fost organizat de o retea intreaga si acesta a constat in 1. Furt wallet din retea. 2. Dupa ce am anuntat ca putem recupera fondurile au inceput sa imprastie o parte din bani prin retea ca sa ne fie greu sa ii recuperam nestiind ca facem soft recursiv. 3. Dupa ce au vazut asta au oprit tranzactiile si au inceput sa atace cu Botnet reteaua 4. Inainte sa facem updateul au blocat conexiunea la internet a alculatoarelor noastre 5. Dupa ce ne am conmectat la internet au dat cu Ddos pe pc urile din reteaua noastra inainte sa facem update cu hard fork-ul. Daca la alte monede banii nu s au putut recupera (exemplu ETH) la WebDollar atacatorii au ramas cu 0. Acest atac va fi pedepsit prin puscarie conform legislatiei deoarece atacatorii au facut un prejudiciu spargand reteaua interna si furand date cu caracter personal. Avem deja piste bine conturate pe care inca le completam cu date pentru a pune toate dovezile cap la cap pentru a strange dovezile necesare capetelor de acuzare.
- Alexandru Panait
Noi ca si comunitate trebuie sa dovedim ca partea de devs pot rezolva orice problema si chiar si atac din punct de vedere tehnic asa cum am si facut cat si ca membrii comunitatii sunt pe pozitii si nu se sperie si fug imediat cum suntem atacati. Motiv pentru care vrem sa va multumim personal pentru incredere!
- Alexandru Panait
 #804  by Romeo
 Fri Jul 13, 2018 4:28 pm
Marian.it wrote:Bine ca s-a rezolvat :)
Din pacate dupa 2 saptamani de minat cu 2 calculatoare tocmai in ziua aia am luat si eu cite un bloc pe fiecare calculator si ma bucuram ca nu platesc curentul chiar degeaba...
a doua zi pe 12:07 seara cind am dat refreshuri...au disparut ....am citit ca de ce...m-am lamurit. totusi merge greu minatul...mai astept sa vad ce se mai intimpla
Intră într-un pool, vei avea mai multe șanse să minezi WebDollar.
Am pregătit aici și un tutorial minare WebDollar în Pool din terminal pentru Windows.